Eden i Hades. Obraz z życia wsi polskiej, okres międzywojenny i druga wojna światowa. Opis z kluczem chomikuj pdf

Eden i Hades. Obraz z życia wsi polskiej, okres międzywojenny i druga wojna światowa. Opis z kluczem chomikuj pdf

Rden i Hades, czyli raj i piekło, to autobiograficzna powieść stanowiąca wspaniały, jakże barwny i precyzyjny obraz z życia wsi polskiej, obejmująca swą zawartością okres międzywojenny, drugą wojnę światową i pierwsze burzliwe lata powojenne. Prof. dr hab. med. Edward Bryk niezmiernie precyzyjnie przedstawił całokształt życia swojej rodzinnej wsi – Zborówka a także najbliższych okolic. Ta książka to prawdziwy wehikuł czasu. Czytając ją, podświadomie przenosimy się w okolice Zwierzyńca. Precyzja i barwność opisów pozwala nam natychmiast poznać opisywane miejsca i uświadomić sobie, jak bardzo ten obraz, obraz RAJU, wrył się głęboko w pamięci i sercu autora. Bo RAJ – to najszczęśliwszy okres, to dzieciństwo spędzone w rodzinnym domu, na łonie typowo polskiej, wiejskiej przyrody, której opisy autor tak malowniczo włożył między wątki akcji. To również niezapomniane lata liceum, które tak brutalnie przerwała wojna. Oprócz wszystkich własnych przeżyć i doznań tak typowych dla wieku chłopięcego i młodzieńczego, łącznie z pierwszymi uczuciami miłosnymi, autor pozostawił nam szczegółowe opisy obrzędów świątecznych, rodzinnych, odpustów. Barwnie opisał niespotykane zjawiska przyrody, takie jak trąba powietrzna i trzęsienie ziemi, a także pozwolił nam się przejechać kursującą przed wojną kolejką wąskotorową. PIEKŁO – to wszystko, co nastąpiło po 1 września 1939 r. RAJ odszedł bezpowrotnie dla Edwina Bornewicza (pod takim nazwiskiem ukrywał się autor). Nastąpił mroczny okres okupacji, a w nim nauka na tajnych kompletach, podchorążówka AK, walka w oddziale partyzanckim zdziesiątkowanym przez tyfus, nieszczęśliwa miłość. Radość z zakończenia wojny trwała bardzo krótko. Rychłe aresztowanie przez NKWD, wywiezienie do Połańca i Lublina, a następnie zsyłka na Syberię. Po udanej ucieczce z pociągu pod Baranowiczami nocny marsz do Brześcia, przeprawa przez Bug i rozpoczęcie nowego życia pod zmienionym nazwiskiem jako student w Lublinie. “Eden i Hades” to powieść niezwykła. Pisana była przez wiele lat w zupełnej tajemnicy, w której również gotowy rękopis czekał długo na sprzyjające do wydania okoliczności. Być może ze względu na chęć zachowania dla siebie intymnych i tragicznych przeżyć, być może ze względu na ewentualne reakcje ze strony władz w poprzednim ustroju, autor zmienił nazwiska i imiona bohaterów, a także zastosował klucz miejscowości, np.: Madanów – Zborówek, Kozice – Pacanów, Barcinów – Beszowa. Powieść ta została wydana dopiero w 1991 r. w Krakowie. Dopiero wtedy rodzina autora dowiedziała się o jej istnieniu. Była jedynym dziełem literackim jego życia. I to życie zwieńczyła. Prof. Edward Bryk, wybitny okulista, zmarł 14 lipca 1991 roku. Zdążył jednak przekazać nam opis świata, który już nie wróci, a który znany będzie potomnym dzięki powieści “Eden i Hades”. Jest ona po prostu wspaniałym scenariuszem do filmu.

Brak ISBN
wydanie 1 – Eden i Hades. Obraz z życia wsi polskiej. Okres międzywojenny i druga wojna światowa (Oficyna Wydawnicza EB, Kraków 1990)

Eden i Hades. Obraz z życia wsi polskiej, okres międzywojenny i druga wojna światowa. Opis z kluczem chomikuj pdf

Eden i Hades. Obraz z życia wsi polskiej, okres międzywojenny i druga wojna światowa. Opis z kluczem chomikuj pdf

Książka Eden i Hades. Obraz z życia wsi polskiej, okres międzywojenny i druga wojna światowa. Opis z kluczem pdf była napisana przez Edward Bryk. Eden i Hades. Obraz z życia wsi polskiej, okres międzywojenny i druga wojna światowa. Opis z kluczem epub ma 643 str. stron. Eden i Hades. Obraz z życia wsi polskiej, okres międzywojenny i druga wojna światowa. Opis z kluczem czytaj online jest książką z gatunku biografia, autobiografia, pamiętnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You might like

© 2023 BravoAda.pl - WordPress Theme by WPEnjoy