Człowiek w żelaznej masce. Między historią a legendą chomikuj pdf

Człowiek w żelaznej masce. Między historią a legendą chomikuj pdf

Niewiele tajemnic spowodowało tyle zainteresowania i ożywionych dyskusji co sprawa człowieka w żelaznej masce, więźnia stanu przetrzymywanego na rozkaz Ludwika XIV w lochu w Pignerol, w cytadeli na Wyspie św. Małgorzaty i w Bastylii, gdzie tajemniczy osadzony zmarł w 1703 roku. Nikomu – z wyjątkiem więziennika, który sprawował nad nim pieczę – nie wolno było się do niego zbliżaćani z nim rozmawiać. Nikt nie znał powodu jego zatrzymania ani jego tożsamości. Na przestrzeni wieków sformułowano wiele tez,
które miały pomóc w rozwiązaniu zagadki. Najsłynniejsza z nich głosi, że ów nieznany mężczyzna był bratem bliźniakiem króla, noszącym maskę z powodu uderzającego podobieństwa do władcy.
Autor niniejszej książki, który dokonał wnikliwej analizy dokumentów archiwalnych, często nowych lub niepublikowanych, proponuje najbardziej logiczne i wzbudzające najmniej wątpliwości wyjaśnienie tej zagadki, budując odpowiedni suspens. Wykracza jednak poza główny temat, analizując narodziny w epoce oświecenia groźnego i złowrogiego mitu, który uderzał w prawowitość władzy i to, co stanowiło istotę monarchii ancien régime’u – tajemnicę władzy, sekret króla. Autor nie tylko pochyla się nad losem jednostki, lecz także pokazuje szeroki przekrój mentalności społeczeństwa XVII wieku.

Człowiek w żelaznej masce. Między historią a legendą chomikuj pdf

Człowiek w żelaznej masce. Między historią a legendą chomikuj pdf

Książka Człowiek w żelaznej masce. Między historią a legendą pdf była napisana przez Jean-Christian Petitfils. Człowiek w żelaznej masce. Między historią a legendą mobi ma 400 str. kartek. Człowiek w żelaznej masce. Między historią a legendą czytaj online jest książką z gatunku historia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You might like

© 2023 BravoAda.pl - WordPress Theme by WPEnjoy